מחקרים חדשים בעניין אימוני התנגדות


חברים יקרים!


מחקרים חדשים בנושא אימוני התנגדות, ספציפית בקרב ילדים, נשים בהריון ומבוגרים (הגיל השלישי) התפרסמו לאחרונה, והרי תמציתם.


אתם רוצים לקרוא את זה!!


*מתוך הרצאה של איתי הר ניר, תואר שני בחינוך גופני ומדעי הספורט ומרצה בווינגייט, בכנס גינוסר 4-5.5.18. בסוף התקציר מובא לינק לפוסט הסיכום של איתי, הכולל גם רפרנסים למחקרים.


1. פעילות גופנית ואימוני התנגדות *בקרב הורים עתידיים* עשויים להשפיע על ביטוי גנטי כנגד מחלות מטבוליות, קרדיווסקולריות, עצביות וסרטן אצל *הצאצאים* גם אם לא עשו (הילדים בהמשך חייהם, א.י) אימון גופני.


2. פעילות גופנית הכוללת אימון התנגדות בהריון עשויה להטיב עם ביטוי גנטי *אצל הצאצאים* נגד מחלות קרדיו-מטבוליות, שיפור תפקוד קוגניטיבי, תזמון תנועתי ויכולת למידה.


3. אימוני התנגדות ואימונים הכוללים אימפקט בגיל ילדות משפיע לחיוב על מסת העצמות בגילאים מתקדמים. אימוני התנגדות מעבר לגיל 18-20 וצפונה לא מצליחים לייצר אפקט משמעותי על מסת העצם אם בכלל.


4. כוח שריר ומסת שריר מועטים בילדות (גיל 9-15) נמצאו קשורים בסיכון גבוה למחלות קרדיו-מטבוליות גם 20 שנה לאחר מכן. כוח שריר מועט נמצא כמנבא סיכון לסרקופניה (ניוון שרירים), השמנה, ירידה בתפקוד ותמותה מוקדמת.

(ילדים חזקים בפחות סיכון לסבול מסוכרת, יתר לחץ דם, השמנה, פרופיל שומנים בעייתי בדם, וכדומה).


5. מספר תאי לוויין בשרירי התומכים בתחזוקת שריר לאורך מעגל החיים ותוספת מסה בעקבות אימונים פוחת מעט ביחס לגודל הסיב עד סיום העשור השני לחיינו (ולכן חשוב להכניס הרגלים אלו בקרב הילדים, א.י).


6. אימון התנגדות בגיל מתקדם (גם מעל 80) מעלה את מסת השרירים ואת מספר תאי הלווין הפעילים.


7. אימוני התנגדות בגיל הילדות הכוללים משקולות צריכים להתחיל מוקדם ככל הניתן על פי הבשלה ביולוגית ולהעמיד בחזית המטרות חינוך להרגלי תנועה לביצוע גם באימונים מסוג זה.


8. אימוני התנגדות לגיל השלישי לא צריכים "לסבול" מתקרת זכוכית ויש לשאוף לחשיפה הדרגתית לעומסים גם החוצים את ההגדרה "קל - בינוני".

*

אימוני התנגדות במעגל החיים צריכים להפסיק להיות כינור שני בהתייחס להמלצות השגורות בפי אנשי מקצוע ביחס להמלצות לפעילות קרדיו-וסקולרית.


https://www.facebook.com/har.nirPhysicalFitnessSpecialist/posts/10155168774071557