חיפוש
  • Avi Israeli

סדרת המאמרים בנושא ציוד כושר ביתי - מאמר 3 - מזרן

עודכן: 2 בפבר׳ 2021

סדרת הפוסטים על ציוד כושר ביתיפוסט שלישי בסדרה – מזרן כושר!


זהו – יצאנו לדרך!


במסע שלנו להצטיידות ובניית חלקת הכושר הקטנה שלנו, הפריט הראשון ברשימה שלנו ככל הנראה יהיה המזרן.


יש היום מגוון עצום ואינסופי לכאורה של מזרני כושר, אך בפועל יש להבדיל בין כמה סוגים עיקריים על מנת להבין מה אתם צריכים ויכול להתאים לכם.


אז בואו נתחיל..

  • מה זה?

מזרן כושר הוא סוג של מצע שאנחנו מניחים על הקרקע, ומטרתו היא לאפשר לנו אימון נוח, אם ע"י ריכוך השטח או מניעת החלקה.


ישנם סוגים רבים ושונים של מזרנים, ולא כל מזרן יהיה טוב לכל מטרה, לכן כדאי להבין מה אנחנו צריכים כך שנוכל למצוא את המזרן שיענה על אותם צרכים.

  • מה עושים עם זה?

כאמור, מזרן הוא אביזר מאוד בסיסי, וכמעט שלא ניתן לדלג עליו.


כפיפות בטן ושאר תרגילים שמבוצעים בשכיבה על הגב ייעשו על גבי המזרן, כדי להגן על חוליות עמוד השדרה ואזור האגן מפגישת הרצפה הקשה. מי שניסה פעם יודע שזה פחות נעים.


תרגילים המבוצעים על הברכיים, למשל תרגילי "ליבה" המבוצעים מעמידת 6, גם הם ירגישו טוב יותר על המזרן כי מפגש הברך בקרקע דורש ריכוך.


כמו כן, תרגול מתיחות, אם לאחר אימון, או כאימון ייעודי, וכן תרגול יוגה או פילאטיס יחייבו מזרן, גם לריכוך כאמור, וגם למניעת החלקה, בזמן שאנו מחזיקים תנוחה מורכבת  או מבצעים רצף תנוחות מהיר.


מעבר לכך כמובן שישנו העניין ההיגייני-אסתטי, לא נעים לשכב על רצפה ורק לשם כך נעדיף להניח משטח חוצץ בינינו לבין הרצפה עליה אנו דורכים, ועדיף אחד כזה שינעים את זמננו בזמן שאנחנו מבצעים פעילות גופנית.


  • אילו סוגים אפשר למצוא בשוק?

קיים היום מגוון גדול מאוד, והסוגים מתחלקים לפי הייעוד של המזרן, החומר ממנו עשוי המזרן, העובי שלו, האיכות והעמידות שלו ועוד.


הקטגוריות לא תמיד מובחנות וברורות, אז בואו נתחיל מכאלה שיותר קל לזהות, והקטגוריה האחרונה תהיה הקטגוריה הכללית של המזרנים הנפוצים והזולים שמתאימים לכולם.

מזרן לולאות\טבעות\סטודיו

רובכם וודאי מכירים את המזרן הזה מהסטודיו או חדר הכושר, כאשר הוא תלוי על מתקן על 2 "חורים" כאלה (לולאות, ומכאן שמו).

המזרן הזה פחות נפוץ בשימוש הביתי, מכיוון שלרוב (לא תמיד) הוא אינו ניתן לגילגול, אך אני מוכרח לומר שהוא בין המזרנים החביבים עלי ביותר.

זה מזרן עבה לרוב, 8-15 מ"מ, ובדר"כ קשיח ועמיד מאוד. אפשר לעשות עליו כמעט כל סוג של פעילות, ואפילו יוגה ופילאטיס, וזאת למרות ש-כפי שנכתוב בהמשך- להם עדיף מזרן דק יותר לרוב, מכיוון שהוא קשיח.

המזרן הזה עמיד מאוד, עשוי מגומי מוקצף או EVA והוא מיועד לשימוש אינטנסיבי.

הוא אולי לא מהכי זולים בקטגוריה אבל גם לא יקר ולדעתי הוא שווה כל שקל.

החיסרון העיקרי שלו הוא כאמור הגודל והכובד שלו וכאמור העובדה שלרוב לא ניתן לגלגל אותו (גם אלה שכן ניתן לגלגל זה לא גילגול דקיק ואלגנטי).

המחיר שלו נע בין 100-200 ₪, וזה בין השאר תודות לעובדה שהרוכשים העיקריים שלו הם עסקים, ובעלי עסקים כידוע לא משלמים מחירים מוגזמים, אז זה מחיר מעולה לתמורה רבה.

https://www.bashgal.co.il/items/395598-%D7%9E%D7%96%D7%A8%D7%9F-%D7%A4%D7%99%D7%9C%D7%90%D7%98%D7%99%D7%A1-%D7%9B%D7%97%D7%95%D7%9C-%D7%A2%D7%9D-%D7%9C%D7%95%D7%9C%D7%90%D7%95%D7%AA-%D7%AA%D7%9C%D7%99%D7%94-Bashgal

מזרני יוגה (וגם פילאטיס)


מזרן יוגה הוא עולם בפני עצמו, מכיוון שהתרגול כולו מתבצע על המזרן והתרגול לרוב גם ארוך ולעיתים אינטנסיבי, יעדיפו מתרגלי יוגה רבים להשקיע בבחירת המזרן המתאים להם ולא יחסכו על הפריט הזה.

למזרני יוגה יש ברנדים ייעודיים להם, הם לרוב יקרים משמעותית מכיוון שהם איכותיים משמעותית, והרבה פעמים גם באים במגוון צבעים, טקסטורות ודוגמאות מרהיבות, לעיתים מגיעים יחד עם תיק יוקרתי ויש אפילו כאלה שנותנים אחריות לכל החיים.

המזרנים הללו עשויים ממגוון די רחב של חומרים, החל מגומי טבעי, דרך שעם (פקקים של יין? אז כזה) וכלה בתרכובות בד כאלה ואחרות, רבים מדגישים את העובדה שהם "לטקס פרי" (למרות שלדעתי כיום נדיר למצוא מזרן לטקס) או "PVC FREE" למרות שלא ידועה לי איזה בעיה עם PVC, ואקו-פרינדלי ומחומרים ממוחזרים ונוטעים עץ על כל מזרן ועוד כהנה וכהנה.

אם זה עושה לכם את זה אז אחלה, אבל צחוק בצד באמת שיש היום מזרנים ברמה גבוהה מאוד וההבדל מורגש.

הסירטון הזה נותן סקירה יפה על כמה מהם, ככה לקבל רעיון

https://www.youtube.com/watch?v=rU2CzPg20ss

מזרנים כאלו לרוב יימכרו רק בסטודיואים ליוגה או בחנות ייעודית (כמו למשל https://www.yogastore.co.il/), ואם לא הצלחתם למצוא אותם בארץ נסו להזמין ישירות מאתר היצרן בחו"ל.

ואמנם, למי שלא מעוניין להשקיע את הסכומים הללו ניתן בהחלט להסתפק במזרן "רגיל", כזה שאפשר למצוא בחנויות הספורט הרגילות, אבל כדאי לשים לב לכמה מאפיינים.

כפי שכבר הזכרנו, מזרני יוגה ופילאטיס לרוב יהיו דקים יותר, מכיוון שעובי ורכות נוגדים יציבות. מאותה הסיבה שתעדיפו לעשות סקוואט עם אולסטארס ולא עם הוקה – יציבות הקרסול – כך גם תנוחת יוגה מורכבת על מזרן 20 מ"מ רך עשויה להיות רעיון פחות מוצלח (לדעתי, אבל אם נוח לכם תעשו מה שנוח).

אז העובי למזרן שמיועד ליוגה כנראה יהיה 3-8 מ"מ, ואם הוא דק והוא מיועד ליוגה אז כדאי מאוד שגם יהיה עמיד. ביוגה וגם בפילאטיס (פילאטיס מזרן) הרי כל האימון מתבצע על המזרן, ומדובר לעיתים במתיחות ובתנועות דינמיות רבות, מה שמהר מאוד עשוי להתבטא בשחיקה של המזרן.

עוד, המזרן חייב להיצמד טוב לרצפה. אם הוא יחליק לנו בכל "כלב מביט מטה" לא נוכל לבצע שום ברכת שמש היום, אז כן, הוא חייב להיצמד טוב.

עוד דבר – שימו לב למידות ותראו שהן מתאימות לכם. יש גודל סטנדרטי נפוץ במזרני ה"ייצור הסדרתי", לרוב 175/61 ס"מ, וזה אומר א' – שאם אתם גבוהים זה כנראה לא יספיק לכם, ו-ב' – שהמזרן די צר.

יש מזרנים בעלי מידות גדולות יותר ולא קשה למצוא אותם.

יש מזרנים העשויים מחומר שנקרא TPE, יש לי כמה כאלה בעצמי, והוא מוכיח את עמידותו לאורך שנים.

מנגד יש לי גם מזרני יוגה מגומי מוקצף "רגיל" לכאורה,לרוב PVC אך נראה שהוא מצופה בחומר מבריק כלשהו השומר על עמידותו, וגם הם עוד מחזיקים מעמד, חרף שנים מספר של שימוש די אינטנסיבי.

דבר אחרון, אולי תרצו שתהיה על המזרן דוגמה שתעזור לכם ב"יישור" הביצוע של תנועות ותנוחות, דברים כמו פסים וקווים כאלה ואחרים.

אם אתם מתרגלי יוגה או פילאטיס לא תרצו לחסוך על הפריט החשוב הזה, ואמנם ניתן להשיג מזרן סביר אפילו בכ-50 שקלים (בפרט אם אתם מאמנים ובעלי קשרים והנחות כאלה ואחרות), אך לרוב מחיר למזרן שישרת אתכם נאמנה לאורך זמן יתחיל מאזור ה-100 ₪ ויכול לעלות עד ועד בכלל.

הנה דוגמה אחת מני רבות למזרן זול ומעולה (יש לי אותו מעל שנה) שעושה את העבודה.

https://megasport.co.il/double-sided-4mm-yoga-mat-yoga-w-strap.html

מזרן התעמלות\ריבונד

את המזרן הזה רובכם אולי מכירים משיעורי ההתעמלות בבית הספר או מאולמות ספורט.

מדובר במזרן שתוכו עשוי או חומר שנקרא "ריבונד", שזה פתיתי ספוג דחוסים, או פשוט ספוג, והוא מצופה בבד סינטטי כלשהו.

והוא כנראה כחול (מעולם לא ראיתי אותו בצבע אחר) וקצת מכוער, כבד ולא מתגלגל.

למרות שראיתי הרבה מקומות בהם הוא מוזכר כ"מזרן אישי לשימוש ביתי" הוא בחירה די מוזרה לבית, ונדיר שמישהו יבחר בו למטרה הזאת, כי הוא כאמור גדול, מסורבל, כבד,

 ולא מתגלגל, אבל בתקופה שעבדתי בחנות ספורט נתקלתי לעיתים נדירות גם באנשים שביקשו אותו ספציפית, כי הם רצו מקסימום ריכוך. לגיטימי.

הוא בהחלט מספק יכולת ריכוך מעולה, וזאת הסיבה שאם קפיצות, גילגולים ושאר תרגילי אקרובטיקה הם פת הלחם שלכם – זאת כנראה הבחירה הנכונה עבורכם.

המזרן הזה עמיד מאוד ולא יקר בכלל, ומחירו לרוב ינוע סביב 100-150 ₪, תלוי במידות – ושימו לב למידות וודאו שהן באמת מתאימות לסוג הפעילות אותה אתם מבקשים לבצע (אקרובטיקה לרוב דורשת מרחב).

https://www.bashgal.co.il/items/422913-%D7%9E%D7%96%D7%A8%D7%9F-%D7%90%D7%99%D7%A9%D7%99-%D7%A8%D7%99%D7%91%D7%95%D7%A0%D7%93-Bashgal

מזרן "פאזל"

אלה מזרנים שפחות משתמשים בהם לספורט, ויותר סביר למצוא אותם בגני ילדים או בפינת המשחקים בבית ובחצר.

מדובר בחתיכות "פאזל" גדולות, 40-60 סמ"ר לחתיכה, צבעוניות או שחורות, מגומי מוקצף קשיח בעובי של 15-20 מ"מ הסופג זעזועים בצורה מעולה. מחברים כמה חלקים ויש לנו שטח מרופד עליו אפשר לעשות כל מיני דברים, אולי אפילו להתאמן.

אז נכון שזה פחות "מזרן ביתי", אבל ורסיה מסוימת שלו אולי בכל זאת עשויה לעניין אתכם, יש כאלה המשמשים כ"ריצוף", ואותם אפשר להניח באזור הכושר שלנו, אולי פחות להתאמן עליו אבל אם אתם מתאמנים עם משקולות הריצוף הזה יכול לשמור על הרצפה שלכם מפני נפילה של משקולות, או לחלופין על יחסי השכנות שלכם אם אתם גרים בבניין קומות.

הנה דוגמה לאחד כזה:

https://megasport.co.il/media/catalog/product/cache/1/small_image/230x230/85e4522595efc69f496374d01ef2bf13/_/6/_6_hi-tec.jpg

מזרנים פשוטים וזולים

יכול להיות שאתם לא רוצים להשקיע הרבה, מסיבותיכם שלכם, וזה לגמרי לגיטימי ואני פה בשבילכם.

עדיין, יש מזרנים זולים שהם כל כך גרועים, שאני מבטיח לכם שאתם לא מוכנים לקחת אותם גם יתנו לכם אותם בחינם, ואני אסביר.

יש לי בבית 3 מזרנים, 2 מהם נקנו במקסטוק במחיר של כ-20 ₪ למזרן, ואחד נקנה בארה"ב, ושלושתם החלו להתפורר בערך מהרגע הראשון, ומאז ועד היום זה מה שהם עושים, מתפוררים.

למעשה אני חושב שהסיבה העיקרית שעוד לא זרקתי אותם היא כדי שכשמישהו שואל אותי על מזרנים אוכל להצביע לו עליהם ולומר לו "רואה את זה? זה מה שאתה לא רוצה".

ופה יש בעיה קטנה, כי כשהמזרן הזה חדש הוא נראה די זהה למזרנים היותר-יקרים והבהחלט איכותיים, שניהם מרגישים אותו הדבר (גומי ספוגי כזה), עשויים אותה דוגמה נפוצה ("בועות") וממש קשה להבחין בהבדלים ברורים.

אני מניח שהחומר שונה, ואולי זאת דרך הייצור, אבל אני חושב שהדרך הנכונה לגשת לזה היא פשוט לקנות ממקום לג'יט, כמו רשת שמתעסקת בציוד כושר, ולא אחת שרק מייבאת מוצרים זולים מסין.

בניגוד למקסטוק, למגה ספורט (וגם לשאר חנויות הספורט הגדולות כמו בש-גל וכיו"ב) יש מגוון רחב של מזרני All-purpose  זולים יחסית, והם מצוינים לשימוש הממוצע ועושים את העבודה.

כפי שהזכרנו בחלק על מזרני היוגה (מדובר באותם מזרנים פחות או יותר) הם לרוב מגיעים בגודל אחיד שהוא לא גדול במיוחד ולא בטוח יספיק לכם, אז שימו לב לזה.

יש מזרן פופולרי וותיק כזה של YORK שנמכר במגוון חנויות ואמור לעלות סביב ה-80 ₪, יש אחד בדיוק כזה של Hi-Tech(מותג הבית של מגה ספורט), יש לREEBOK  וניתן למצוא אותו במגוון חנויות, יש לבשגל ועוד ועוד.

הנה מספר לינקים:

https://www.bashgal.co.il/items/422916-%D7%9E%D7%96%D7%A8%D7%9F-%D7%99%D7%95%D7%92%D7%94-%D7%A2%D7%95%D7%91%D7%99-6-%D7%9E-%D7%9E-Bashgal

https://megasport.co.il/fitness-mat-grey-love.html

https://www.abirsport.co.il/Product/1029

מזרן עבה ורך של אדידס https://megasport.co.il/mzrn-aimvn-adids-adidas-training-mat.html

מזרן מומלץ מאוד של נייקי https://www.anerobi.co.il/%D7%9E%D7%96%D7%A8%D7%9F-%D7%99%D7%95%D7%92%D7%94-%D7%A0%D7%99%D7%99%D7%A7%D7%99-nike-fundamental-yoga-mat-3-mm.html

מזרן של Canada athletics  עבה ורך, זול ומומלץ https://www.sportcenter.co.il/items/1585241-%D7%9E%D7%96%D7%A8%D7%9F-%D7%99%D7%95%D7%92%D7%94-%D7%9C%D7%95%D7%9C%D7%90%D7%95%D7%AA-%D7%9B%D7%97%D7%95%D7%9C-183X58X1-5

מילה על דקטלון

דקטלון היא חנות אהובה עלי מאוד והיא גם תלווה את סדרת המאמרים הזאת בשאר פרטי הציוד.

גם אם הם לא מתיימרים להיות תחליף למותגים היקרים ולהתחיל לתת ספונסר לספורטאים, לספורטאי החובב הם בהחלט יודעים להציע איכות מעולה, בטח ביחס למחיר.

אם יש משהו שנכון לגבי דקטלון זה שכמעט בכל קטגוריה יש להם מוצרים מאוד מאוד זולים, והם הרבה פעמים כאלה שלא ישרתו את המטרה, ויש להם עוד דרגות של מחיר ואז אנחנו כבר רואים איכות טובה כאשר המחירים לרוב עדיין נמוכים משאר השוק.

דוגמה למזרן זול מאוד אבל חסר תועלת:

https://www.decathlon.co.il/iw/p/8362372_-7-500-s-.html

דוגמאות למזרנים לא יקרים ובאיכות מעולה:

https://www.decathlon.co.il/iw/p/8525491_-8-.html

https://www.decathlon.co.il/iw/p/8338394_-.html

ולסיום – מה עושים אם אין מזרן?

ובכן, העיקר פה הוא שיכוך וריכוך הקרקע, אז כל דבר שתשימו, כמו מגבת כבדה או שמיכה צפופה יכולים עקרונית לשרת את המטרה.

מה כן – האופציות הללו לא ממש יושבות על הקרקע ואתם עשויים למצוא עצמכם מחליקים חלילה.

אפשרות יותר ריאלית היא פשוט שטיח.

זה הכל להיום חברים!

במאמר הבא נתחיל לדבר על משקולות. מהי משקולת משקל אחיד ולמה קוראים לה "טיפשה" – כל זאת ועוד, במאמר הבא!

165 צפיות0 תגובות