חיפוש

סדרת המאמרים בנושא ציוד כושר ביתי - מאמר מס' 6 - גומיות התנגדות

סדרת הפוסטים על ציוד כושר ביתי
פוסט 6 – גומיות התנגדות

הפוסט הזה יעסוק בפריט כושר חשוב וותיק בעולם הכושר – גומיות התנגדות.

גומיית כושר יכולה אמנם להיות דבר מאוד פשוט וזול, אך היא תופסת מקום של כבוד הן בעולם הכושר הרגיל והן בתחום החשוב של שיקום מפציעות אורטופדיות, והיא שומרת על מקום זה שנים רבות.

עם השנים גם עולם הגומיות הולך ומתרחב וכיום ניתן למצוא סוגים שונים ומשונים של גומיות, כאשר לכל סוג הייעוד והתכונות הייחודיות שלו.


אז בואו נתחיל.


מה זה?

זוכרים את 2 הפוסטים הקודמים, על רצועות ההתנגדות וזה שלפניו על המשקולות?


אז רצועות ההתנגדות יוצרות עומס על השריר באמצעות התנגדות למשקל הגוף, והמשקולות יוצרות את העומס באמצעות ההתנגדות למשקל של המשקולת.


הגומיה יוצרת את העומס באמצעות כוח הכיווץ של הגומיה. מה שנקרא בפיזיקה "קבוע קפיץ". אנחנו מושכים, דוחפים או מרחיקים את הגומיה כנגד כיוון הכיווץ שלה וזה העומס שנוצר על השריר.


מיד גם תבינו למה חשוב להבין את זה.

מה מיוחד בגומיה?

ההבדל העיקרי בין גומיה לבין משקולות או משקל גוף הוא שהעומס שנוצר בגומיה אינו אחיד, אלא שככל שנמתח את הגומיה יותר העומס יגבר.


מה שטוב בדבר הזה זה שהמתאמן מרגיש בכל רגע את העומס ויכול לקבוע כמה כוח הוא רוצה לתת בתרגיל.


זאת אחת הסיבות שהגומיה מאוד פופולרית בתרגילי שיקום מפציעה, ובכלל, היא טובה לעבודה עדינה ומדויקת יותר על שרירים קטנים וטריקיים יותר, כמו למשל מסובבי שכמה.


העבודה עם הגומיה גם משתמשת בשרירים מייצבים וזה עוד יתרון וגם סיבה להשתמש בה בשיקום ועבודה על אזורים שזקוקים לחיזוק שכזה.


הדברים האלה נכונים לגומיות הקטנות יותר, הסטנדרטיות, גומיות הלטקס והטיוב וכיו"ב, ופחות נכון לגומיות המתח והגומיות המסיביות, להן תפקידים שונים, ומיד נפרט.

סוגים שונים של גומיות

ובכן באמת קיימים סוגים רבים של גומיות והם שונים מאוד אחד מהשני, וזה מכיוון שיש להם ייעודים שונים.


גומיית אימון "לטקס" פשוטה\"טרהבנד"

אז לטקס זה החומר, וטרהבנד זה שם מותג ותיק, ובפועל מדובר על פס של חומר נמתח (לרוב לטקס אבל יש עוד חומרים) שמגיע באורכים שונים, ולעיתים אפשר גם לרכוש אותו כגליל ארוך ולחתוך ממנו רצועות כאוות נפשכם.


זוכרים ח"ע (חוסם עורקים) מהצבא? זה בדיוק זה.


לרוב זה גם מגיע בכמה דרגות קושי, נניח צהוב – קל, ירוק – קל בינוני, כחול  - בינוני, אדום – קשה, שחור – קשה מאוד. סתם זרקתי צבעים רנדומליים, כל חברה נותנת להם צבעים אחרים.


את הרצועות הללו אפשר לקשור למשהו נייח ולעבוד כנגדו, אפשר להחזיק ב-2 קצוות ולבצע כך מגוון תרגילים, אפשר להניח מתחת לרגל ולבצע תרגילים במשיכה של הגומיה מעלה, אפשר לקשור משני קצותיו של מקל או מוט ולבצע סקוואטים ועוד כהנה וכהנה כיד הדמיון.


בקיצור מגוון התרגילים הוא אדיר ואפשר לאלתר בלי סוף, וזה הודות לפשטות של האביזר הזה, פשוט רצועה נמתחת.

הגומיות הללו הן מהיותר עדינות שבין הגומיות, וזה אומר שלרוב את אותם תרגילי שיקום עדינים שהזכרנו לעיל נבחר לבצע איתן.


לעיתים הגומיות הללו מגיעות בסט של כמה דרגות קושי, 3, 4 או 5 גומיות מדרגת קל ועד קשה.

דרגות הקושי השונות מאפשרות לנו לבצע העלאת עומס הדרגתית, שהיא כפי שהזכרנו במאמרים קודמים, עיקרון מפתח להתקדמות והשגת מטרות באימונים.

איפה קונים?

האופציה הזולה – הזמינו מהסינים. 

אין בעיה, זה גם ככה מוצר פשוט מאוד, סביר שהאיכות תספיק.

https://he.aliexpress.com/item/32919625388.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.51fd60ebzA3atR&algo_pvid=542a8af0-cd08-4a2e-a7a3-6f9b86de879a&algo_expid=542a8af0-cd08-4a2e-a7a3-6f9b86de879a-27&btsid=0ab6f83915900941916575332e70f0&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_

המותג הותיק – טרה בנד.


שמתי לכם פה לינק לזאפ, ושימו לב שלעיתים חנויות קוראות לזה "טרה בנד" גם אם זה לא באמת של טרה בנד. אם זה מקורי כתוב על זה.


https://www.zap.co.il/models.aspx?sog=s-general&db138271=3658884


מגה ספורט, בש-גל, סאל ספורט – לכל החנויות הללו ועוד יש מוצרים מיובאים משלהם, לעיתים עם מותג מדבקה כזה או אחר, כמו למשל "היי טק" של מגה ספורט, בתמונה שמופיעה למעלה בראש הקטגוריה.


כמובן שזה סך הכל מוצר סיני עם מיתוג כלשהו, אבל לפעמים נחמד לקנות ממקום קרוב לבית, זה נותן תחושה של "אבא ואמא" למוצר, למרות שכאמור זה אחד הדברים הפשוטים.


https://megasport.co.il/gvmiit-latqs-advm-ql-mavd.html

הגומיות של דקטלון


– שונות מהשאר, מרגישות איכשהו איכותיות יותר ואפילו הצבעים פחות בנאליים, אבל המחירים מעט יותר יקרים. עדיין, לדעתי שווה.


https://www.decathlon.co.il/iw/p/8527896_-100.html

גומיות לולאה – "לופ"

פה אנחנו מדברים על גומיה שהיא פעמים רבות דומה לאותה גומיית לטקס (ולפעמים גם עשויה מלטקס, אבל לפעמים לא), אבל היא לא פס, היא לולאה. כלומר, היא סגורה.

למה זה טוב? זה נוח לבצע ככה תרגילים מסויימים, כמו למשל סקוואט כאשר הרגליים בתוך הגומייה, את הגומיה אפשר להניח מעט מעל או מעט מתחת לאזור הברכיים, ואז בביצוע הסקוואט יש לחץ של הברכיים פנימה, מה שמפעיל מעט יותר את השרירים מרחיקי הירך.

אם אתם שואלים אותי אני חושב שברוב המקרים זה מיותר לחלוטין, מכיוון שסקוואט (וגם לאנג'ים ועוד תרגילים מורכבים) בין כה וכה מפעילים כמעט כל שריר בפלג הגוף התחתון, אבל הרבה בנות חושבות שזה מה שיעשה להם "ירכיים חטובות", אז שיהנו.

יש מקרים שבהם זאת בכלל לא מיותר, למשל מקרים בהם אנחנו מעוניינים לשקם או לחזק צד מסויים של הירך, לעיתים הברך קורסת ותיקון בעזרת גומיה יכול לעזור לנו לבנות תנועה נכונה יותר, ואז אפשר להשתמש בגומיית הלופ במגוון מניפולציות כאלה ואחרות.

ויש גם תרגילים סטנדרטים רבים שניתן לבצע בעזרתה, כמו הרחקת זרועות, אמות ועוד.

אז יש גומיות לופ מסוג של גומי, דומות ללטקס, אך הן לרוב מעט עבות יותר, כאלה:

https://www.sportcom.co.il/pl_product~1958~19~39.htm

ויש כאלה שאשכרה מיועדות לשים סביב הרגליים, והן עבות מאוד ומבד, כאלה:


https://www.lightinthebox.com/he/p/aolikes-hip-trainer-exercise-resistance-bands-1-pcs-sports-cotton-fabric-yoga-pilates-exercise-fitness-durable-support-butt-lift-for-men-women_p7847597.html?currency=ILS&litb_from=paid_adwords_shopping&sku=1_395%7C2_288&country_code=il&utm_source=google_shopping&utm_medium=cpc&adword_mt=&adword_ct=394665801787&adword_kw=&adword_pos=&adword_pl=&adword_net=u&adword_tar=&adw_src_id=4261281658_7914693068_82778214955_pla-935240304397&gclid=Cj0KCQjwzZj2BRDVARIsABs3l9LHZxKHlLt9oeb5w3UYMSKV_w8TF6Y-BSMIZIDRQV3ORYjK17MaBkwaAr5yEALw_wcB

גומיות מיני